בדיקות מקדמיות למכירת דירה

רכישת דירה

החלטתם שאתם רוצים לשדרג את הקיים ולמכור את דירתכם הקיימת? מכירת נכס לרוב נתפסת על-ידי רבים כתהליך פשוט יותר מאשר קנייתו ועל-כן מוותרים על קבלת שירות מטעם עורך דין מקרקעין. עם זאת, מדובר בטעות נפוצה שכן כל עסקת מקרקעין באשר היא, מביאה עמה מורכבות משפטית עליה מוטב לתת את הדעת.

להלן מספר דוגמאות נפוצות לבדיקות מקדמיות הנערכות על-ידי עורך דין נדל"ן. חשוב לציין: ניתן לבצע את הבדיקות הללו גם באופן עצמאי. אין חובה בקבלת שירות משפטי, ומטרתו היחידה הינה לספק הגנה הרמטית ככל הניתן ולהבטיח את ביטחונם של המוכרים.

בדיקות משפטיות טרם מכירת דירה

עד כמה אנחנו באמת מכירים את הנכס שאנו מוכרים? והאם גובה ההכנסות שאנו משערים שהנכס יניב אכן יצלח את מבחן המציאות? על שאלות אלו ועוד הבדיקות המקדמיות הבאות צריכות לענות.

הפקת נסח טאבו

את נסח הטאבו ניתן להפיק מתוך אתרה של לשכת רישום המקרקעין או בכפוף לקביעת תור פרונטלי מול נציגי הלשכה. מטרתו של הנסח היא לספק לבעלי הנכס את מלוא המידע אודותיו, וניתן לתארו כמעין "תעודת זהות" המספרת על כל פרטיו.

נסח הטאבו כולל מידע אשר יהווה חלק בלתי נפרד בחוזה דוגמת מספר גוש וחלקה, אך גם יכלול פרטים שימנעו הפתעות לא רצויות דוגמת חריגות בנייה, שעבודים, עיקולים, זכויות על הנכס ועוד. כל פרט אשר יתגלה לאחר חתימה על הסכם מול הרוכשים, עלול להוביל להפרת חוזה ולתסבוכת משפטית.

בדיקת שווי הנכס

שוויו של הנכס נגזר בין היתר מתוך נסח הטאבו. דוגמה לחשיבותה של בדיקה מקדמית היא בדירה בה בעליה הנוכחיים דורשים סכום מסוים, ואילו בפועל מתברר כי ישנה חריגת בנייה וערכה האמתי הוא פחות ממה ששוער בתחילה. בדיקות שכאלו צריכות להתבצע יחד עם עורך דין המתמחה במכירת דירה ובשילוב עם שמאי מקרקעין אשר יספק את ההערכה המדויקת ביותר.

מיסוי מקרקעין

בעסקת מקרקעין בה זורמים סכומי כסף גבוהים, חשוב לבצע הערכה מדויקת של כלל החבויות הנדרשות מטעם מוכר הנכס. דוגמה בולטת לכך היא מס שבח המוטל על הרווחים שקצר בעל הכנס ממכירתו. באפשרותו של עורך דין מקרקעין לוודא אם בעל הנכס חייב בתשלום מלוא המס, או שמא ישנה אפשרות לקבלת פטור או פטור חלקי. נוסף על כך, עו"ד יבדוק אם ישנו צורך בתשלום היטלי השבחה המשולמים לוועדת התכנון המקומי.

דוגמאות אלו הינן חלק מתוך מכלול של בדיקות אותן יש לבצע טרם מכירת הנכס. כל האמור לעיל הינו מדריך כללי ואיננו מהווה חלופה לייעוץ משפטי מקצועי.